Vissza a tartalomjegyzékhez

Török Flóra
Emelkedtek a tétek

Ez immár a hatodik milliárdoslista. Demján Sándor rekordot döntött 260 milliárddal, Csányi ugyan trónfosztott, de az ex-OTP-vezérekkel együtt még mindig szilárdan tartják magukat. Várszegi és Széles továbbra is az élbolyban. A listán összesen hét újonc szerepel, a rangsort a műkereskedő Kieselbach Tamás zárja 4,3 milliárd forinttal. Idén több szempontból is emelkedtek a tétek: tavaly 3,7 milliárd is elég volt a listára kerüléshez. A 100 leggazdagabb magyar összvagyona idén 20-25 százalékkal nőtt, így összesen közel 1600 milliárd forintra tehető.


Demján Sándor
Fotó: Somorjai László

Szakonyi Péter, a lista főszerkesztője szerint az idei összeállítás különlegessége, hogy magyar üzletember vagyona először érte el az egymilliárd eurót. Demján Sándor, a TriGránit tulajdonosa ugyan tavaly még csak 80 milliárd felett diszponált, idén már 260 milliárd forintra becsülték a vagyonát. A számok Demján terjeszkedési stratégiáját igazolták: a tavalyihoz képest két és félszeresére nőtt a cégcsoport értéke. (És hogy a bajtársakról se feledkezzünk meg: a Demján-csapat régi tagja, Nyúl Sándor a 13. leggazdagabb magyar.) A kelet felé tekingető üzletember a laikusok szimpátiáját is elnyerte: a közönségszavazatok szerint tevékenysége „nagyon hasznos”. A hátrányos helyzetű gyerekek és roma tanulók éppúgy részesednek az általa alapított ösztöndíjprogramból, mint a rossz anyagi helyzetben lévő, nappali tagozatos egyetemi és főiskolai hallgatók - mintegy 8 milliárd forint értékben.
Csányi úr tavaly óta 50 milliárd forinttal növelte vagyonát. Az OTP- csoport ma összesen 9 országban van jelen, mintegy 10 millió ügyfelet számlálva. A vezér mintegy 15 éve ül már a bank trónján, ez idő alatt pedig szép vagyont biztosított régi-új „padtársainak” is (Braun Péter, Lantos Csaba, Spéder Zoltán, Wolf László), akik szintén a lista kiemeltjei. Ma már talán maga az „elnök úr” sem tudná megmondani, mennyi a tulajdona (Délhús, Pick, MiZo, Sole), tisztsége (MasterCard, VOSZ, Bankszövetség) és megbízatása. Nem is csoda, hogy többször felmerült az OTP eladásának híre, ő azonban kijelentette: még nem óhajt nyugdíjba vonulni. Csányi, Demjánhoz hasonlóan, szintén milliárdos tételeket áldoz a tehetséggondozásra és a rászorulók támogatására.
A régebben listavezető Várszegi Gábor egy év alatt 45 milliárd forinttal gyarapította a portfólióját. A Fotex-csoport értékét régen a kereskedelmi láncok jelentették (Ofotért, Azúr, Keravill, Domus stb.), de ma az ingatlanok (Duna Plaza, MOM Palace) adják. A közismerten focirajongó vállalkozó továbbra is meghatározó tulajdonosa az egyik legnagyobb hazai brókercégnek, a Concorde-nak.

Négyes hölgykoszorú

A lista összesen 4 egyéni női szereplőjének egyikére először a 24. helyen bukkanunk: ő Kristyán Judit, egykori sztármanöken, a meggyilkolt Fenyő János özvegye, és így vagyonának fő örököse is. A 35. az egyik „listaújonc”, Kósa Erika, aki ma, 43 évesen 10 milliárd forint felett rendelkezik. A Brokernet Holding társtulajdonosa 2000-ben két kollégájával a nulláról indulva, saját pénzéből építette fel a „bizniszt”. A 46. helyen áll Orbán Viktor egykori főtanácsadója, Schmidt Mária, Ungár András örökségével. Szintén a Fenyő-birodalom tette gazdaggá a negyedik hölgyet, Szilvássy Csillát, aki anno a gazdasági ügyekért felelt a „médiauradalomban”. Ma Kemikál nevű cégével az építőiparban tevékenykedik.

„Családosok”

Idén három család és három testvérpár osztozott egy-egy helyezésen. A Betonút Zrt.-t tulajdonló Dunai család 36 milliárdra becsült vagyona a 9. helyhez volt elegendő. A gyógyszeriparban és számítástechnikában „utazó” Béres család vagyona ma 21,5 milliárd forint. A Hirschler-Glast működtető Hirschler család a 73. helyen végzett. A néhai Hirschler Rezső még 1899-ben alapította meg első üvegesműhelyét Sopronban. A vállalkozás túlélte a monarchiát, a szocializmust és a rendszerváltást is. Az elmúlt több mint száz év során 4,5 milliárd forintot halmoztak fel.
A Horváth fivérek, Ferenc és Ernő a hulladékhasznosításban bizonyítottak. Minden feltűnést kerülve, szinte a semmiből nőtte ki magát az ország legnagyobb hulladékhasznosító cégévé az apjuk által 1990-ben alapított vállalkozás. Az apai örökség ma 7,5 milliárd forintot ér. A Kürti Zrt.-t vezető Sándor és János nemrég leányvállalatot alapított az Arab Emírségekben, Dubaiban, illetve már az USA-ban is megkezdték a „hadműveletet”. A testvérpár azonban a nagytávlati tervek mellett sem feledkezett meg ifjúkori városáról: a veszprémi egyetemmel közösen információbiztonsági tudásközpontot hoztak létre. A híres fogathajtó-bajnok Lázár testvérek a kereskedelemben és vendéglátásban nyújtott teljesítményükkel „csípték meg” a 99. helyet. Zoltán tavaly átvehette a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkereszt-jét, míg Vilmos az ország arcaként szerepelt a Magyar Turizmus Rt. kampányában.

Újoncok

Érdekesség, hogy a százas listán idén első alkalommal szereplő hét tehetős ember (Kósa Erika, Kostevc Péter, Tornai Tamás, Tari István Gábor, Szabó András, Varga Zoltán és Kutvölgyi Pál) egyike sem a rangsor utolsó helyeire, hanem jóval előbbre került. Közülük kiemelkedik a Brokernet három alapító tagja - Kósa (35.), Kostevc (36.) és Kutvölgyi (95.) -, akik a pénzügyi tanácsadó és biztosításközvetítő cég elmúlt két évének kiemelkedő teljesítményével kerültek a leggazdagabbak közé.