Vissza a tartalomjegyzékhez

Csek Péter
Roham az aláírásokért
Indul a Fidesz népszavazási kampánya

Orbán Viktor az Astoriához tervezett október 23-i nagygyűlésen szeretné bejelenteni, hogy összegyűlt az a 600 ezer aláírás, amely a Fidesz és a KDNP által kezdeményezett népszavazási kérdések kiírásához szükséges.

A Fidesz és a KDNP lapzártánk után kezdi meg az aláírásgyűjtést a vizitdíjról, a kórházi napidíjról és a tandíjról szóló népszavazásokhoz. Tarlós István, a népszavazási kampány vezetője és Nyitrai Zsolt, a Fidesz operatív igazgatója átvették az Országos Választási Iroda vezetőjétől a hitelesített népszavazási aláírásgyűjtő íveket. Az Alkotmánybíróság csaknem egy évvel azt követően döntött, hogy Orbán Viktor az Astoriánál népszavazási kérdéssorozatot ígért. Noha négy hónap áll a kampány rendelkezésére, a pártelnök szerint 48 óra alatt képesek lesznek utcai standokon és házról házra járva a kérdésenkénti 200 ezer szignó rögzítésére.
„A népszavazással az ország egy történelmi lehetőség kapujában áll, szövetség jöhet létre a középosztály és a leszakadó réteg között” - mondta sajtótájékoztatóján Orbán, és megerősítette szándékát: Magyarországon kormányváltás akkor következik be, ha az emberek így döntenek. Kollégája, Semjén Zsolt pedig úgy fogalmazott: „Az emberek a népszavazással mondhatják ki, hogy nincs társadalmi szerződés a jelenlegi kormány és a magyar nép között.” A Fidesz elnöke szerint az AB által helybenhagyott három kérdés mindent szimbolizál, ami „ma a magyar közélet terítékén található”.
Nincs könnyű dolga az Országos Választási Bizottságnak (OVB), hiszen hetvenegy népszavazási kérdést kell elbírálnia, melyből legalább 49 foglalkozik a politikai közélet megtisztításának kérdéseivel.
Húsz a szocialistáktól érkezett, nyolcat a Fidesz képviselőcsoportja, tizenötöt a miniszterelnök egyik főtanácsadója, ötöt Szerető Szabolcs, a Magyar Nemzet főszerkesztő-helyettese, további egyet Cs. Kádár Péter, a Magyar Rádió nyáron elbocsátott munkatársa nyújtott be az OVB-hez.
A szocialisták parlamenti frakciójának kérdéscsomagja Gyurcsány Ferenc politikai korrektséget ígérő csomagjának kérdésvariációit tartalmazza, és akkor élesítik be őket, ha nem sikerül egyezségre jutni a pártokkal. Az ötpárti egyeztetések elkezdődtek ugyan a múlt héten, de a szereplők csak abban állapodtak meg, hogy ne népszavazás döntsön helyettük. A Fidesz állítólag arra készül, hogy a főállású képviselőség kérdéskörének tárgyalásakor olyan javaslatot terjeszt elő, amely szerint 2008 januárjától a képviselői mandátum és a polgármesteri tisztség kizárja egymást. Kalkulációik szerint az MSZP frakciója sokkal több mandátumot vesztene így, mint a Fidesz, s ezáltal akár még egy előrehozott választást is ki lehetne eszközölni.
A Fidesz Alkotmánybíróság által jóváhagyott kérdései a védett kérdések közé tartoznak, ezeket még elvileg utolérheti a miniszterelnök által említett nyolc népszavazási pont - mondta a népszavazással kapcsolatban Tóth Zoltán választási szakértő. A kérdésenként legalább 200 ezer benyújtott aláírást az OVB hitelesíti, erre legfeljebb 45 nap áll rendelkezésükre. Ezt a Legfelsőbb Bíróság három napon belük kihirdeti. Ennyi hátránya van az aláíráshoz kötött népszavazásnak a kormány által benyújtott referendumhoz képest. Ezt követően mindkét típusnál az Országgyűlés elnöke bejelenti a népszavazás lehetőségét. A képviselők a lakossági kezdeményezés esetén 15, a képviselői kezdeményezés esetén 30 napon belül fellebbezhetnek a döntés ellen, amit az Alkotmánybíróság felülbírálhat. Ezt követően a köztársasági elnök írja ki a népszavazás időpontját, ami legkorábban a kihirdetés utáni 43. napon lehet.
A választási szakértő szerint a bonyolult eljárás miatt nem lehet megbecsülni, hogy mikor lehet legkorábban a Fidesz népszavazása, a lehetséges időpont azonban szinte biztosan 2008-ra esik majd. A Fidesz első három kérdésében, a második három kérdésben, a kormányfő nyolc pontjában és az erre bejelentett nyolc pontos Fidesz-kérdéssorban Tóth Zoltán szerint lehet egy népszavazást tartani, mivel a kérdések száma nincs maximálva. Anyagi okok miatt - egy szavazás lebonyolítása 5 milliárd forint - ráadásul nem is érdemes több referendumot kiírni - tette hozzá a szakértő. Az egy alkalommal megszavaztatott kérdések, illetve a népszavazási alkalmak száma azonban a politikusok józan ítélőképességére van bízva - szögezte le Tóth Zoltán.