Vissza a tartalomjegyzékhez

Németh Szilárd
Orosz rulett
Váltás a Chelsea-nél

„Kérem, ne nevezzenek arrogánsnak, de Bajnokok Ligája-győztes vagyok, és azt hiszem, én különleges vagyok!” - ezekkel a szavakkal kezdődött a portugál edző, José Mourinho pályafutása a Chelsea labdarúgó-csapatának élén. A valamivel több, mint hároméves munkásságot hat trófea és hangzatos nyilatkozatok jellemezték.


José Mourinho. Nem akart káoszt hagyni maga után

José Mourinho akkora stratéga hírében áll, hogy korábban azt írták róla, hogy szülővárosa Setúbal utcáin a környék kutyáit is 4-4-2-es felállásba rendezte. Miután játékosként elkerülték a sikerek, 15 évesen megfogadta, hogy egy nap ő lesz a világ legjobb edzője. A Barcelonánál Bobby Robson és Louis van Gaal tolmácsaként tevékenykedett, majd edzőként sikeresen dolgozott a Benficánál, Leiriánál és az FC Portónál is. A Benficától azért kellett távoznia, mert megsértette a klub elnökét. A Portónál pedig egy esetben azért büntették meg, mert a Sporting Lisszabon elleni mérkőzést követően széttépte az ellenfél védőjének, Rui Jorge-nak a mezét. A Portóval két év alatt UEFA-kupát és Bajnokok Ligáját is nyert, nem beszélve a portugál bajnoki címekről.
Mourinho a Chelsea csapatával vált legendás edzővé. A portugál vezetésével a londoni kékek ötven év után nyerték meg újra az angol bajnokságot, amit a következő évben meg is védtek. Roman Abramovics klubtulajdonos nagy álma, a Bajnokok Ligája-győzelem azonban nem jött össze, és valószínűleg ez volt a szakítás egyik fő oka is. Igaz, néhány hete Peter Kenyon, a Chelsea sportigazgatója még úgy nyilatkozott: José Mourinho a Chelsea sikerének a titka, így pozíciója biztos a klubnál.
Az orosz milliárdossal, Abramovicscsal azonban már a kezdetektől fogva nem volt felhőtlen a portugál edző viszonya. Az Abramovicsról szóló életrajzi könyvből kiderül, hogy Mourinhót már az első pillanattól kezdve beképzelt embernek tartotta a Chelsea tulajdonosa. Az azóta eltelt időszakban számos veszekedés jellemezte kapcsolatukat, néhány hete az Aston Villa elleni bajnokin Abramovics annyira felháborodott a kékek gyengébb produkcióján, hogy már a lefújás előtt felpattant és hazaszaladt. „Biztos el akarta kerülni a forgalmi dugót” - nyilatkozta az eset után Mourinho.
A vészjósló jelek már tavasszal gyülekeztek a Stamford Bridge környékén. Hónapok óta a klubtulaj és a szakvezető konfliktusáról írt a szigetországi sajtó, és amikor az izraeli Avram Grant technikai igazgatóként a klubhoz érkezett, nyílt titok lett, hogy az izraeli szakember lehet a Chelsea új menedzsere, amennyiben Mourinhót sikerül kiebrudalni. A portugálhoz kötődő játékosok nem nézték jó szemmel a korábbi izraeli szövetségi kapitány megjelenését, azóta is azzal kritizálják az ismeretlen és megfelelő képesítéssel nem rendelkező szakembert, hogy edzésmódszerei 25 évvel vannak elmaradva a jelenkortól. A bemutatkozás mindenesetre nem sikerült jól: a Chelsea sima, 2-0-s vereséget szenvedett a Manchester Unitedtól.
Mourinho hangzatos nyilatkozataival nem csak Abramoviccsal került konfliktusba - és ez nem tett jót a Chelsea imidzsének sem. Szinte valamennyi sikertelen mérkőzés után a játékvezető ténykedését minősítette, emlékezetes eset volt a Barcelona elleni sikertelen BL-összecsapás is: „Amikor a félidőben azt láttam, hogy Rijkaard bemegy a bíró öltözőjébe, nem hittem a szememnek. Amikor ezután a bíró kiállította Drogbát, nem lepődtem meg.” A portugál szakvezető ezen kijelentése is hozzájárult, hogy Anders Frisk játékvezető a felfokozott hangulatban, halálos fenyegetésekre hivatkozva, inkább a visszavonulás mellett döntött.
A tavaly elbukott bajnoki címet is a bírók számlájára írta Mourinho. „Lehetetlen, hogy tizenegyest ítéljenek a Manchester United ellen, és az is lehetetlen, hogy tizenegyest adjanak a Chelsea-nek. Ha azért, mert kimondtam ezt az igazságot, megbüntetnek, az a demokrácia végét jelentené, viszszatérést egy régi korba!” - vélekedett Mourinho, aki műesései miatt hazugnak és szemtelennek nevezte Cristiano Ronaldót is, akinek jellembeli hiányosságai valószínűleg gyermekkorából erednek - legalábbis a tréner szerint.
Ennek ellenére a Chelsea játékosai és szurkolói még mindig nehezen veszik tudomásul, hogy José Mourinho távozott a londoni egyesülettől. Didier Drogba egyenesen sírva fakadt a rossz hír hallatán. Ricardo Carvalho pedig az alábbi módon kommentálta a Mourinho távozásáról szóló hírt: „Semmi kétség, José Mourinho a világ legjobb edzője, el sem tudom hinni, hogy elveszítettük! Nyáron fantasztikus ajánlatot kaptam a Real Madridtól, csak Mourinho személye miatt maradtam a Chelsea-nél…”. Ricardo Carvalhóhoz hasonlóan nyilatkozott több játékos, de még Gordon Brown brit miniszterelnök is méltatta a portugált, aki szerinte a futball egyik legnagyobb egyénisége, és óriási munkát végzett rövid angliai tartózkodása alatt.
Két játékosról azonban köztudott volt, hogy nem kedvelte Mourinhót. Az egyik az ukrán Andrij Sevcsenko volt, aki nehezményezte, hogy azt a különleges bánásmódot, amit a Milanban élvezett, Londonban nem kapta meg. A másik személy pedig a német Michael Ballack volt, akit Mourinho még az idei BL-be se nevezett be, és állítólag a Real Madridba igazol. Ballack és Sevcsenko a brit sajtó szerint régóta könyörgött Abramovicsnak, hogy menessze a csapat edzőjét.
Mindenesetre több játékos jelezte, hogy Mourinho távozása után szívesen váltana klubot. Didier Drogbáért rögtön bejelentkezett a Real Madrid és az AC Milan, Frank Lampardot pedig az Internazionale csábítja.
Mourinho ugyanakkor arra kérte a játékosokat, ne hagyják, hogy ez az erős Chelsea szétszéledjen: „Ha roszszul megy a csapatnak, kérem, ne skandálják a nevemet. A játékosok ne igazoljanak el, csak mert én is elmentem. És kérem, ne is szervezzenek demostrációt miattam.” Utóbbi „óhaja” nem teljesült: a Chelsea-szurkolók az utcára vonultak, ahol „José Mourinho egyszerűen a legjobb” feliratú transzparenssel fejezték ki szimpátiájukat az amúgy 17 millió eurós végkielégítéssel távozott tréner mellett.