Vissza a tartalomjegyzékhez

Munkatársunktól
Összenő, ami összetartozik?
A románoktól retteg a Jobbik

Megcsinálták. Sikerült a Jobbiknak a még meg sem alakult Magyar Gárdával hihetetlen médiafelülethez jutni, az elmúlt napokban a magyar sajtó legfelkapottabb témája lett, hogy ötvenhat fekete egyenruhás gárdistát avatnak augusztus 25-én. A hisztériát csak növelte, hogy időközben a Fidesz is - amely csak formálisan határolódott el a Jobbik kezdeményezésétől - előállt a honvédség keretein belül működő Honi Gárda ötletével, melyet a szocialista honvédelmi miniszter megértően fogadott. A liberálisok viszont Munkásőrséget emlegetnek.


Fotó: Járdány Bence

Vona Gábor legutóbbi interjújában, a Magyar Nemzetben úgy fogalmazott: „elsősorban nem a tamil tigrisektől kell féltenünk hazánkat, hanem NATO-tagországok támadásától tarthatunk, mégpedig a környező országokból”. A köztelevízió Nap-kelte műsorában a politikus Romániát néven is nevezte, mondván, egy hadgyakorlat keretében a román hadsereg „a Tiszántúl elfoglalását” imitálta. (Másnap Vona a Népszabadságban már a szerbeket és a szlovákokat is a rettegett népek közé sorolta.)
Az interjúban a Jobbik elnöke cáfolta, hogy parami-litáris szervezet létrehozása lenne a céljuk. Állítása szerint az alakulat fő prioritása a hon- és nemzetvédelem, a magyar hagyományok és kultúra ápolása, emlékművek, templomok, szobrok, hadisírok gondozása, és az egyenruha sem az, amiről az állandóan náciveszélyt kiáltó baloldali sajtó ír, hanem fekete nadrág, hosszú fehér ing, fekete mellény és árpádsávos pajzs.
A fekete gárdát működtető egyesület vezetősége: Bencsik András, a Magyar Demokrata főszerkesztője, a Fidesz Kulturális Tagozatának tagja, Murányi Levente, aki a legutóbbi választásokon a MIÉP-Jobbik országgyűlésiképviselő-jelöltje volt, illetve a Fidesz egyik „civil” szemtanúja az október 23-ai rendőri fellépésről tartott brüsszeli néppárti meghallgatáson. Továbbá: Pörzse Sándor, az Echo Tv műsorvezetője, Schön Péter, a Magyar Mérce című radikális lap munkatársa, Staudt Gábor jobbikos önkormányzati képviselő Budafokon, ahol Fidesz-KDNP-Jobbik koalíció vezeti a városrészt, Szabó Gábor, Szegedi Csanád, a Jobbik egyik vezetője, Szilárd István és Usztics Mátyás polgári körös színművész, illetve Vona Gábor, a Jobbik elnöke.
Mindenesetre minden alapot nélkülöző „nagyon nagy butaságnak” minősítette Vona Gábor Romániától rettegő szavait Vadai Ágnes, a Honvédelmi Minisztérium államtitkára. „Semmi ilyenről nincsen szó, a NATO szövetséges rendszer, ahol egymással azonos értékrendet valló országok tömörültek szövetségbe, én nem tudom, hogy az illető úr honnan veszi az információkat” - vélte a politikus. Az államtitkár reméli, ha véget ér a politikai uborkaszezon, akkor a „nagyon nagy butaságok” ideje lejár.
Meg kell gátolni a militáns szervezetek létrejöttét - jelentette ki a Klub Rádióban Solymosi Frigyes akadémikus, jobboldali közéleti szereplő. Az Orbán Viktor által életre hívott Szövetség a Nemzetért Polgári Kör (amely már felbomlott) egykori tagja szerint erre fel kellene figyelniük a politikusoknak.
Solymosi Frigyes nem érti a Jobbik elképzelését: „Kitől féltik a hazát? Sem külső, sem belső ellenségek nincsenek.” Felidézte, hogy a történelmünkben volt arra példa, hogy egy kisebb csoport, amely lőgyakorlatokkal edzett, veszélyes párttá nőtte ki magát. Solymosi meggyőződése szerint a Fidesz semmilyen félkatonai alakulatot nem támogat, szerinte a párt vezetősége is úgy látja, hogy nincs szükség a nyilasokra emlékeztető szervezetre. Szerinte a párt figyeli az eseményeket, és a Honi Gárda létrehozására vonatkozó javaslatával annak elébe is megy.
A Honi Gárda ötletét Demeter Ervin, az Orbán-kormány titkosszolgálati minisztere vetette fel. A Fidesz egyébként formálisan nem határolódott el a Magyar Gárdától, hanem az ezzel kapcsolatos újságírói kérdésekre folyamatosan az a válaszuk: a törvények, így az alkotmány betartatása nem a pártok, hanem az erre hivatott állami szervek feladata.
A Honi Gárda (korábban Nemzetőrség néven nevezte a Fidesz az általa tervezett alakulatot) önkéntesekből állna, békeidőben katasztrófavédelmi feladatokat látna el, konfliktushelyzetben kiegészíthetné a hadsereg erejét. Szekeres Imre honvédelmi miniszter üdvözölte a kezdeményezést. Az SZDSZ közleményt adott ki, miszerint nem akarnak újabb Munkásőrséget, mivel „Magyarországon jelenleg minden szervezeti és jogszabályi feltétel biztosított a rendfenntartási, honvédelmi, katasztrófavédelmi és polgári védelmi feladatok teljes körű ellátásához.”