Vissza a tartalomjegyzékhez

Németh Csillag
Vádalku az elnökkel
Mose Kacavot nem küldik börtönbe

Heves tiltakozásokat váltott ki Izraelben Menahem Mazuz izraeli főügyész döntése a Móse Kacav volt államfő ellen indított vádeljárás ügyében. A főügyész ugyanis a hétvégén leköszönt elnökkel szemben több vádpontot ejtett (köztük a legsúlyosabbat, a nemi erőszak elkövetését), így Kacav - a közvélemény és több jogi szakértő nagy megrökönyödésére - enyhébb büntetéssel megúszhatja.

A legnagyobb megdöbbenést az okozta, hogy mostani döntésével ellentétben Mazuz az év elején bejelentette: kész Kacav ellen vádat emelni, többek között nemi erőszak elkövetése miatt is. Döntésében akkor négy, korábban az államfő beosztottjaként dolgozó hölggyel szemben tanúsított viselkedésére hivatkozott, mely alapján az államfőre kiszabható büntetés akár 16 év börtönbüntetés is lehetett volna. Ehhez képest azonban a főügyész a múlt héten bejelentette, hogy vádalku született Kacav ügyében, mely azt jelenti, hogy a volt elnök beismeri bűnösségét szexuális zaklatás és szeméremsértés ügyében, elkerülve így a nemi erőszak elkövetése miatti vádemelést, amiért cserébe csak felfüggesztett börtönbüntetést kap.
Az eljárás során több vádpontot is ejtettek Kacavval szemben, a végső változatban már csak két hölgy vádjai szerepeltek. A főügyész arra hivatkozott, hogy a nemi erőszakkal kapcsolatos vádak során olyan régi időpont merül fel, melyre nem lehet „hatékony” eljárást alapozni. Kérdés, hogy Mazuz januárban miért nem erre a következtetésre jutott, és vajon mi változtathatta meg álláspontját? Döntését ugyanis Kacav ügyvédeinek meghallgatásával indokolta, azt azonban nem volt hajlandó elárulni, hogy konkrétan milyen tényezők befolyásolták. A januári „körülményekhez” képest az ügyvédek állítólag semmilyen újabb információval nem szolgáltak.
A Haifai Egyetem egyik professzora azzal vádolta Mazuzt, hogy logikátlanul és rendkívül méltatlanul cselekedett, és értetlenül áll a legfőbb ügyész radikális fordulata előtt. A Tel Aviv Egyetem volt előadója, Gad Barzilai pedig vizsgálat elindítását szorgalmazta a Mazuz vezette Állami Főügyészség „helytelen viselkedése” miatt. Barzilai úgy véli, hogy a főügyész januári álláspontjában bekövetkezett pálfordulás annak tudható be, hogy az uralkodó elit hatalma és gazdagsága megfélemlítette.
A közvélemény szintén nemtetszését fejezte ki a vádalkut illetően, különösen a nők jogait védő szervezetek hallatták hangjukat. Egy közvélemény-kutatás szerint a megkérdezettek 70 százaléka elégedetlen volt a megállapodással kapcsolatosan. Tel Avivban tiltakozó gyűlésre is sor került, melyen 20 ezren vettek részt, jogvédő csoportok pedig öt petíciót nyújtottak be az alkuval szemben a Legfelsőbb Bíróságra. A bíróság csütörtökig adott időt az ügyészségnek, hogy a petíciókra reagáljon, Kacav ügyvédei azonban középkori boszorkányüldözéshez hasonlítják a védencük körül kialakult helyzetet. Kacav mindenesetre - ha nem is olyan könnyen - de megvált posztjától, utódja a június közepén megválasztott veterán politikus, Simon Peresz lesz.