Vissza a tartalomjegyzékhez

Hetek-összeállítás
Készül az újabb politikai összecsapás
Az MSZP magyarázna, a Fidesz buktatna

Az Országos Választási Bizottság (OVB) hitelesítette a Fidesz és a KDNP közös népszavazási kezdeményezésének a tandíj, a vizitdíj és a kórházi napidíj eltörlésére vonatkozó aláírásgyűjtő íveit. Orbán Viktor győzelemről, a szocialisták a „kesztyű felvételéről” beszélnek, miközben az Alkotmánybíróság (AB) és az OVB tovább marakodik.

Saját pártja és az új többség első fontos győzelmeként értékelte az Országos Választási Bizottság (OVB) népszavazásokat hitelesítő döntését Orbán Viktor. A Fidesz elnöke az MTV Az Este című műsorában ismét kiemelte, hogy országos vitára számít a népszavazásra bocsátott kérdésekről. „Nyolc hónap elteltével az első komoly megmérettetésen túl vagyunk, és azt kell mondanunk, hogy győztünk” - mondta „főnöke” előtt nem sokkal Pokorni Zoltán, aki Lech Walesa-t, a lengyel Szolidaritás vezetőjét idézte: „Győztünk, és papírunk is van róla.” Mint mondta, a Fidesz legfontosabb célja, hogy minél hamarabb és egyszerre tarthassák meg a népszavazást a hat kérdésben. Kalkulációik szerint a szeptemberre összegyűjtött kérdésenkénti kétszázezer aláírást követően legkorábban tavaszra tűzhető ki a referendum. A Fidesz jogászai most azon töprengenek, hogyan lehet összekapcsolni a most (tandíj, vizitdíj, kórházi napidíj) és a már korábban (termőföld, kórházprivatizáció, gyógyszerforgalmazás) jóváhagyott, összesen hat kérdést.
Van azonban, akinek ez sem elég. Egy házaspár ugyanis szintén további kérdések felvételét kezdeményezte az egészségbiztosítás és a több-biztosítós rendszer témakörében. Három javaslatukat már hitelesítette is az OVB. Orbán Viktor pedig egyelőre nem látja akadályát annak, hogy hat kérdésük a több-biztosítós rendszert érintő hetedikkel egészüljön ki. Répássy Róbert, a Fidesz jogi kabinetjének vezetője mindezt megfejelve bejelentette, hogy napokon belül kidolgozzák a korábban jóváhagyott három népszavazási kezdeményezés ismételt benyújtásáról szóló beadványukat. A szocialisták azonban ettől sem estek kétségbe. Lendvai Ildikó, az MSZP parlamenti frakcióvezetője kijelentette: felveszik a kesztyűt, és állnak minden értelmes vita elébe. A Pénzügykutató Zrt. egyik közgazdásza szerint egyébként sikeres népszavazás esetén harmincmilliárd forinttól eshet el az egészségügy, és a felsőoktatás.
Hogy a jobboldalon nem mindenütt maradéktalan az öröm, az a Heti Válasz publicisztikájából olvasható ki. Stumpf István szerint Orbán Viktor téved, amikor azt állítja, hogy „a Fidesz, vagy a testetlen új többség érdeme, hogy a népszavazás kiírható”. A publicista úgy véli: „sokkal inkább a demokratikus intézmények szégyene, hogy ez kérdés tudott maradni még az Alkotmánybíróság pozitív döntése után is”.
A népszavazás körüli polémia érdekes eleme az OVB és az AB között zajló erőfitogtatás. Az Alkotmánybíróság június 5-én semmisítette meg az Országos Választási Bizottság döntését, mely elutasította a Fidesz által kezdeményezett népszavazás engedélyezését a vizitdíj, a tandíj és a kórházi napidíj esetében. Miután hétfőn mégis hitelesítették az íveket, Szigeti Péter, a bizottság elnöke közleményt adott ki, melyben az általuk elfogadott kérdéseket alkotmányjogilag elutasítják, de a pártatlanságra és a törvényes rendre való tekintettel elfogadják.