Vissza a tartalomjegyzékhez

Papp Levente, Brüsszel
Brüsszeli helyzetértékelés

A brüsszeli Európai Politikai Központ által szervezett előadáson zsúfolásig telt terem várta a magyar miniszterelnököt, aki hosszasan elemezte hazánk gazdasági és politikai helyzetét a régióban, illetve az Európai Unió-ban. Gyurcsány szerint Magyarország nehéz politikai, gazdasági és társadalmi háttérrel vágott neki az uniós integrációs folyamatnak. Politikai változáshoz elég hat hónap, gazdasági változáshoz hat év kell, teljes körű társadalmi változáshoz viszont hatvan év, idézett egy mondást a miniszterelnök, ezzel is jelezve, hogy a reformfolyamathoz időre és türelemre van szükség.


Fotó: AP

Miközben Magyarországon a politikai átalakulás sikerrel ment végbe, az ország teljes körű, gyors átalakítása a kommunista rezsim után illúziónak bizonyult. Gyurcsány Ferenc szerint a negyvenéves kommunista múlt nagyon nehézzé teszi az országépítést, mivel hiányzik a múltbéli stabilitás, ami alapul szolgálhatna. A jelenleg végbemenő reformok fájdalmasak az ország számára, belső feszültségeket keltettek, és a szélsőséges nacionalista irányzat fellángolását is eredményezték. Félre kell tenni a nemzeti büszkeséget és az unión belüli szolidaritás fontosságát hangsúlyozta.
A lengyel álláspontot kritizálva Gyurcsány kifejtette, hogy mivel a kelet-európai országok hosszú évszázadokon át éltek idegen uralmak elnyomása alatt, elveszítették a képességüket arra, hogy érdekeiket demokratikus úton fejezzék ki, mivel az kifinomult politikai kultúrát igényelne. Később hozzátette, hogy az intézményi reformok kapcsán a lengyeleknek joguk van a saját álláspontjukat képviselni, és nem helyes egy tagállam részéről sem azt a látszatot kelteni, hogy beleszólhat a másik ügyeibe.
A piaci liberalizáció kapcsán kifejtette, hogy Magyarország a reformok mellett szavazott, és ezzel a nehezebb utat választotta, ám ez a helyes út, és a vezetők feladata lesz, hogy elmagyarázzák a választóiknak, hogy miért - mondta a miniszterelnök.