Vissza a tartalomjegyzékhez

Sebestyén István
Politikuscsemeték: üzlet vagy a háztartás?

A Fidesz parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezi annak feltárására, hogy milyen összefüggés van a Matávnak juttatott 3,2 milliárd forintos beruházási adókedvezmény, és a telekommunikációs vállalat által Medgyessy Péter fia lobbicégének adott százmilliós megbízás között. 
A nagyobbik ellenzéki párt szerint több nagyvállalat is azért kötött szerződést a miniszterelnök fiával, hogy „ápolja” kormányzati kapcsolatait.


Baráth Etele. A fiával támadják Fotó: MTI

A Fidesz harmadik hete „tartja melegen” az ügyet, amelyet a Magyar Nemzet indított el, miután közölte: több magyar nagyvállalat is a miniszterelnök fiának cégét bízta meg, hogy érdekeiket Brüsszelben képviselje. A tavaly februárban alapított TGG&Partners Kft. ügyvezetői között Medgyessy Gergely mellett egyébként a Miniszterelnöki Hivatal európai uniós forrásokat kezelő politikai államtitkárának, Baráth Etelének a fiát, Baráth Gergelyt is jegyzik. 
Répássy Róbert országgyűlési képviselő, a Fidesz frakcióvezető-helyettese információi szerint a vitatott cégnek a Matávval és az OTP-vel kötött százmilliós megbízásai mellett a Vegyépszerrel is élő szerződése van. „Alapos a gyanú arra, hogy a TGG&Partnersnek semmi más referenciája nincs, kizárólag a Medgyessy és a Baráth név, vagyis egyedül a miniszterelnök személyére való tekintettel kaptak jövedelmező megbízásokat. A cégek szempontjából ez egyfajta hálapénz, amellyel a kormányzati kapcsolataikat kívánják javítani, ápolni - ez nem törvénytelen, ám mindenképpen etikátlan” - fogalmazott lapunknak Répássy. Kiemelte, hogy a Matáv ügye ennél is súlyosabb kérdéseket vet fel, mivel a vállalat korábban 3,2 milliárd forintos beruházási adókedvezményt kapott a kormánytól, most pedig - vélhetőleg viszonzásként - 100 millió forintos munkát ad a kormányfő fiának. (Időközben az is kiderült: a Matávnak eddig is volt hivatalos lobbistája Brüsszelben, akivel a Medgyessy és Baráth fiúk most párhuzamosan dolgoznak.) A kormányzati döntés hátterét és a megbízással való összefüggését parlamenti vizsgálóbizottsággal tárná fel a Fidesz-frakció. Répássy szerint - bár a szerződések tartalma nem ismert - feltételezhető, hogy a TGG&Partners európai uniós támogatások lehívásánál is „bábáskodik”, ami azért aggályos, mert ebben az esetben a cég sikeressége a forrásokat kezelő hazai hivataltól is függ - ennek vezetője pedig éppen Baráth Etele. 
Baráth Gergely a témával kapcsolatban az egyik napilapnak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy tevékenységük nem pályázatokkal kapcsolatos, hanem szabályozási kérdésekben képviselik magyar cégek érdekeit. 
„A Matáv a gazdasági szereplőkre vonatkozó törvényi keretek között élt az adókedvezmény lehetőségével, a TGG&Partners pedig magáncégként kötött üzletet egy másik magáncéggel - a két dolognak annyi köze van egymáshoz, mint a dobostortának a ritmusérzékhez” - fogalmazott a Heteknek Nyakó István, az MSZP-frakció szóvivője. Mint mondta, nem lehet elvárni a közhivatalt betöltő személyek hozzátartozóitól, hogy „menjenek el háztartásbelinek, vagy változtassanak nevet”. Nyakó szerint a vizsgálóbizottságot azért sem lenne szerencsés az EP-választások előtti felfokozott politikai hangulatban létrehozni, mert „a Fidesz kizárólagos célja ezzel az üggyel, hogy negatív kampányt folytasson a szocialisták ellen”. A Fidesz-frakció még a nyári szünet beállta előtt szeretné megalakítani az említett vizsgálóbizottságot, ehhez azonban - időhiány miatt - a házszabálytól való eltérésre lenne szükség.