Vissza a tartalomjegyzékhez

Király Klára
Öngyógyítás

Az emberi test önmagában is csodálatos erőforrással van ellátva, képes arra, hogy önmagát gyógyítsa. Ha a szervezetbe testidegen anyag kerül - baktérium, vírus, gomba stb. -, ideális helyzetben vagyunk, amikor azokat immunrendszerünk közömbösíteni tudja, megvéd, ellenállóvá tesz bennünket az adott kórokozóval szemben. A természetes formában bevitt tápanyagokat köztudottan sokkal jobban hasznosítja a szervezetünk, mint a különböző vitamintablettákat vagy erősítőszereket.

A szervezet védekező rendszere, más néven az immunrendszer sejtjei részben a vérben keringő fehérvérsejtek, részben kötőszöveti sejtek, de vannak immunfeladatokat ellátó szervek is, ilyenek a nyirokcsomók vagy a lép.
Sok tényező hathat kedvezőtlenül védekező rendszerünkre, ilyenek az alkoholfogyasztás, a drogfüggés, nehézfémek (pl. higany, ólom, kadmium) lenyelése vagy belégzése, a dohányzás, a túlhajszolt életmód, az álmatlan éjszakák és nem utolsó sorban az emberiség lassú, de kíméletlen halálát okozó levegőszenynyeződés. A levegő mérgező öszszetevőit antitápanyagoknak is nevezik, mivel csökkentik a táplálékkal bevitt hasznos ásványi sók, vitaminok hatását.
Hogy jó erőben maradjunk, és ellene tudjunk állni a kórokozók támadásainak, immunrendszerünk hatékony működése szükséges. Testünk természetes ellenálló képessége nagymértékben fokozható, ha étrendünk kiegyensúlyozott, állandó, és nem szűkölködik ásványi sókban, vitaminokban, antioxidánsokban. Az antioxidánsokat szervezetünk maga is előállítja, de az immunrendszer erősítéséhez szükséges többlethez megfelelő táplálkozással juthatunk hozzá. Ha nem lenne antioxidáns vegyület a szervezetünkben, sorozatosan fertőzéseknek, daganatoknak, szívbetegségeknek eshetnénk áldozatul; s feltehetőleg a korai öregedést is akadályozza a jelenlétük.
Az antioxidánsok megvédik a szervezetet a szabadgyököktől, amelyek a baktériumok elleni védekezéskor és az anyagcsere folyamán keletkeznek. Ha például az ember fizikuma gyenge, akkor tartós légszennyezettség, ultraibolya-sugárzás vagy betegségek sorozata miatt a szabadgyökök termelődése fokozódhat. A szervezet akkor tudja hatékonyan semlegesíteni a felgyülemlett szabadgyököket, ha antioxidánsok pótlásával segítünk neki. Nem kell tovább mennünk a helyi szupermarketnél, mert ezek az antioxidánsok megtalálhatók sok élelmiszerben: például a mandulában, a mogyoróban, a napraforgómagban, a paprikában, a paradicsomban, a sárgabarackban, a fodros kelben, a brokkoliban, a sárgarépában, a spenótban, az avokádóban, a tőkehalban, a heringben, a kagylóban, a napraforgó- vagy a mogyoróolajban.
Ne felejtkezzünk el az ásványi anyagokban gazdag táplálékokról sem: ilyenek a hal, a sovány húsok, a szárnyasok, a zsírszegény tejtermékek, a gabonafélék és a hüvelyesek. A gabonafélék közül a teljes őrlésűek rendelkeznek a legnagyobb tápértékkel, a finomított termékeknél jóval nagyobb a rosttartalmuk, s ezért hasznosak székrekedés ellen, valamint csökkentik az aranyér és a vastagbélrák kialakulásának a veszélyét is.
A cinkhiányos állapot is csökkenti a szervezet védekező képességét. Jó cinkforrás a tökmag vagy a sovány marhahús.
Napjainkban újra felütötte a fejét a tuberkulózis (tbc). Többnyire a hiányos táplálkozás, a rossz szociális körülmények miatt terjed Magyarországon is. Igen hatékony a tbc és más fertőző betegségek megelőzésében a B12-vitamin, amely különösen különféle húsokban, a tojásban, a halban és a dúsított gabonafélékben található meg.
Ugyancsak nagy tápértéke van a sajtnak, a tojásnak és a májnak (A-vitamin); a spenótnak és a sárgarépának (béta-karotin); az olívaolajnak, a kemény héjú gyümölcsöknek és a teljes kiőrlésű gabonaféléknek (E-vitamin) vagy a tengeri halaknak (D-vitamin).
Végül, de nem utolsó sorban elengedhetetlen a sok C-vitamint tartalmazó ételek fogyasztása, ugyanis C-vitamin hiányában kimerültté, étvágytalanná válunk, és fogékonyabbak leszünk a fertőzésekkel szemben is. Ilyen ételek például a citrusfélék, a kivi, a paprika és a paradicsom.