Archívum

Főhajtás XLI.

Életédesítők
Szigethy Gábor
2011. április

Amikor 1952 júniusában nem lehettem úttörő (és ezért azonnal kiraktak az osztály focicsapatából), édesanyám, látva édes gyermeke szánni való elkeseredését, amíg osztálytársaim nyakába a korosabb úttörőpajtások vörös nyakkendőt kötöttek, engem cukrászdába vitt. S ami addig soha nem történt, most azt kérhettem, azt ehettem, amit akartam. Indiáner és puncstorta – erre határozottan emlékszem, s talán egy franciakrémes…

Akkor tanultam meg, hogy az elkeseredett lélek, a megbántott szív minden bajára kiváló orvosság a cukrászsütemény. Azt nem tudtam, hogy néhány évtized múlva majd boldogsághormonnak becézik a csokoládét, de Budán, Fadrusz utcai lakásunkkal szemben, a télen korcsolyapályává alakított teniszpályán Kiss Manyi minden délután és este azt dalolta: Jaj de jó a habos sütemény…

Az úttörőlétből való kitiltásom nem terhelte politikai előítéletekkel érzelmi és érzéki kapcsolatomat a cukrászsüteményekkel és a cukrászdákkal. Rajongtam az édességért. Az Ada szeletet például nem azért szerettem, mert a csokoládéra hasonlító édességet Rákosi elvtárs szülővároskájáról nevezték el. Lehet, hogy politikai megfontolásból, de akkor az volt a legjobb édesség – a reggeli ital nevű porral megszórt napközis tejbe-valamihez képest mindenképpen.

Megöregedtem, ma már ínyenc vagyok. Ha dobostortát, igazi dobostortát akarok enni, a Budai Várba zarándokolok. Valódi somlói galuskát csak Balassagyarmaton eszem, a puncstorta számomra csak Győrben az igazi. Számon tartom cukrász barátaimat: a Budai Várban Szamos Miklóst, Balassagyarmaton Jagyutt Pétert, Győrben Bergmann Imrét és feleségét.

A betérőt igazi régi, békebeli hangulat fogadja a győri Nádorvárosban, a Bergmann cukrászdában. Biedermeier asztalok, fotelek, polcokon régi cukrászeszközök, mézeskalács-sütőformák, metszett poharak, üvegek, tányérok – és csodás édességek…

Természetesen elfogult vagyok. De számomra nem a puncstorta az igazi csoda a nádorvárosi édesség-szentélyben. Lehet egy szelet tortáról ódát zengeni, de költői tehetséggel nem áldott meg az ég. Miközben szépen, komótosan falatonként élvezem a tortaszeletet, szótlanul a Bergmann cukrászda vendégkönyvét lapozgatom. És elfelejtem lenyelni a falatot. Örömteli élmény: itt másoknak is elakadt a lélegzete. Az elmúlt hetven évben hány boldog ember fordult meg itt! Színész, költő, gyárigazgató, külföldre szakadt hazánkfia, fejszámolóművész, táncdalénekes, apátplébános, labdarúgó, zeneszerző – a legkülönbözőbb embereket hozták lázba az itt elfogyasztott édességköltemények.

Rajzos felirat az oldal tetején: Hajrá Fradi!!!! – és az egész csapat aláírása a múlt század hatvanas éveiből. Másik rajz: 1963 júniusában süteményhalmok között elterülő hatalmas, kövér ember, fölötte cirkalmas betűkkel az öröklétnek szánt üzenet: Eldorádó csak a mesében létezik, de a Bergmann cukrászda valóság!

A tihanyi apátplébános bejegyzése 1984. október 25-én: Isten áldása legyen mindig rajtatok!

A kiváló színész-rendező Egri István tömör véleménye: Kedves Bergmann úr – röviden, tegye át a székhelyét Pestre!! Ennél őszintébben elismerésemet nem fejezhetem ki. Egri István 1966. X. 8.

A zeneszerző Horváth Jenő őszinte vallomása:

A cukrászsütemény kiváló teljesítményfokozó, művészek számára nem tiltott doppingszer: Imádom az édességet! Az édességtől jobban tudok számolni, mint a „Pataki”. Ettől a finom tortától ma este még saját magamat is lepipálom. Pataki Ferenc fejszámoló művész

A színésznő hódolata: Drága Bergmann úr, boldog vagyok, hogy megismerhettem. Őszinte tisztelettel, köszönettel és szeretettel. 1979. Törőcsik Mari

A költő verset ír – prózában: Szívek közt jó a szívnek! Mint tengerben a könnynek, a füttynek füttyös szélben, pipacsnak pipacsok közt, méhnek méhrajban délben, varjúnak varjúvárban, hársak között a hársnak: szívek közt jó a szívnek! Becsatlakozni társnak egyhez, ezerhez, népes nemzethez: ez a jó! Mécs László

Teleaggattam szívvel a szívtelen világot! Pannonhalma 1966 tél.

A hajdan magyar, 1965-ben már New York-i (1030 Amsterdam Ave.) cukrászmester lelki rokonom: őt is a Bergmann-féle puncstorta bűvöli el: Harminchét évi távollétem után gyönyörű Hazánkba visszatérve a legfinomabb punchtortát és espresso kávét élveztem gyönyörű cukrászdájukban. Gizella Száraz

Az operettprimadonna sem fukarkodik az elismeréssel: Nem csak a tábornokok érdemelnek szobrot, hanem azoknak is járna, akik ilyen finom süteményeket sütnek, mint a Bergmann mester. Szeretettel Petress Zsuzsa Győr 1965. január 8.

A táncdalénekes úgy érzi: a szó kevés, ábrázolni kell a csodát!

A nagyszerű színész-rendező-színházigazgató Szendrő József, a kövér Szendrő kétszeresen is szakértő, ha gasztronómiai különlegességről van szó – hajdani kisinasként és felnőtt „nagyfogyasztóként” mond véleményt: Meg vagyok rendülve! Bergmann úr és édes nagybátyám, Szabó Endre együtt dolgoztak Budán. Ott nőttem fel a Szabó-cukiban – de azóta sem ettem ilyen jó süteményt – nem is szabad! De én a tilalmak szabadságával sohasem törődtem. 1969. IX. 28. Szendrő Jóska

A Színészkirály minden idelátogató helyett fogalmazza meg a legfontosabbat: boldoggá tenni másokat – cukrásznak, színésznek, írónak, minden rendű és rangú embernek ez a feladata.

Az utolsó oldalak, becsukom az emlékkönyvet. Az idősebb Bergmann Imre 1939-ben nyitotta meg a cukrászdáját, ma fia, a fiatalabb Bergmann Imre varázsolja nap mint nap a pultra és a vendégek asztalára a különleges finomságokat. És 1960 óta ebbe a megkopott, öregedő könyvbe gyűjtik igazi vagyonukat: az emberek szeretetét.

Elnézést, a hozzászólás ezen a részen nem engedélyezett.