Nyugat · / · 1934 · / · 1934. 16. szám · / · FIGYELŐ · / · GYERGYAI ALBERT:
A kormány nem tűzött ki pályázatot II. Rákóczi Ferenc szobrának elkészítésére, hanem azt
Azelőtt kiírták a pályázatot és boldog, boldogtalan résztvehetett rajta. Rendszerint igen sok pályamű érkezett be és összeállítottak, legtöbbnyire hozzá nem értők többségével, egy szoborbizottságot, amely nem csekély civódás után, rendszerint rossz és igazságtalan döntést hozott. A díjak és a megbizatás érdekében elképzelhetetlenül művészietlen befolyások érvényesültek, sokszor már előre tudták, hogy a pályázat ellenére kinek
Nyilvánvaló volt, hogy ezzel a rendszerrel szakítani kell. Két út maradt, vagy az egyéni megbízás, vagy a szűkebbkörű pályázat.
Abban az esetben, ha egy nemzetnek vannak egészen kétségtelen olyan szobrászművészei, akik monumentális feladatok elvégzésére feltétlenül alkalmasak és hasonló alkotásokkal ezt már be is igazolták, feltétlenül a megbízási rendszer az alkalmasabb.
Ha nem egészen így áll a dolog s ha néhány jeles művész közül nem könnyű a választás, célszerűbb a szűkebbkörű pályázat módja akként, hogy a művésztől nem kívánják nagyméretű minták bemutatását, mert hiszen kisméretű tervből is ki lehet okosodni. E módhoz nem kell sem sok idő, sem sok pénz és a versengés is egészséges eredményeket szül, persze csak akkor, ha a bírálat valóban hozzáértő és független kezekbe van letéve.
Pásztor János kétségtelenül legderekabb szobrászaink közé tartozik. De eddigi egész működése nem a monumentális szobrászat felé utalja, amivel nem akarunk az események elé vágni, lehetséges, hogy a rábízott nagy feladatot kedvezően fogja megoldani. Mellette van azonban még néhány művészünk, akit vele együtt szűkebbkörű pályázatra szívesen bocsátottunk volna, persze nem az eddigi hozzá nem értő, vagy pártoskodó zsűrizés alapján.
Mindamellett az eddigi rendnél még mindig sokkal szerencsésebbnek tartjuk Pásztor megbizatását. De a megbízást illetően meg kell még jegyeznünk, kár volt a művészt azzal megkötni, hogy