Nyugat · / · 1934 · / · 1934. 7. szám · / · FIGYELŐ

Joó Tibor: A VILÁGNÉZET KÉRDÉSE ÉS MÁS TANULMÁNYOK
Tankó Béla könyve

Nagy szellemi válságok idején mindig szélesebb körben kelt érdeklődést a filozófia, mint nyugodalmasabb időkben. Természetes ez, hiszen az ilyen kritikus korszakokban ugyan hova fordulhatna a belátóbb ember útmutatásért mint a gondolat tiszta világához. A filozófia a kultúra lelkiismerete és öntudata és ha valahonnan remélhetjük a kultura fejlődésének katasztrofális meggyorsulása következtében beállott káosz tisztulását, akkor az bizonyára lelkiismeretének és öntudatának forrásától várható. Ez az adventi hangulat magával hozza, hogy a filozófia, mint tiszta racionalitás szorosabb kapcsolatba kerül a szellem irracionális erőivel és kívánkozásaival, olyan területekkel, amelyek elsősorban - a legszélesebb értelemben vett - vallásos érzéseket illetik. Előtérbe kerül a világnézet kérdése. Sajnos, ennek az általános várakozásnak, kívánkozásnak és a vele párosuló jóhiszeműségnek sok illetéktelen vámszedője akad. Csak úgy burjánzik az elméletalkotás, a nagy talányok könnyed megfejtése, a népszerűsítés, a nagy közönség tájékoztatása: valami útszéli filozofálgatás olyanok részéről, akiknek soha életükben semmiféle közük nem volt a filozófiához és az igazi világnézet kérdéséhez. Ezek az alkalmi bölcselők kettős kárt tesznek. Egyfelől diszkreditálhatják a filozófiát a józanabb kritikájú laikus előtt, másfelől megzavarják a könnyenhívők fejét.

Ezeket így meggondolva ismerjük fel igazán az olyan könyvek jelentőségét, mint a Tankó Béláé. A valódi szaktudósok egyik legkitünőbbike szólal itt meg, hogy napjaink nagy kérdései körül kalauzoljon. A világnézet kérdése, a vallás és metafizika, a teológia tudományossága, vallás és művészet: ezek azok a témák, amelyekről az összegyüjtött értekezések egyik fele szól. A másik fele Kant, Hegel, Pascal, Bergson filozófiájáról értekezik és - a magyar irodalmi emberek előtt különösen érdekkeltően - Greguss Ágostról mint esztétikusról. Tankó Béla kiválóan arra való tudós, hogy a nagyközönséghez is szóljon. Gondolatvilága telve élettel és nála az ész birodalma egészen szoros kapcsolatban áll a vallásos érzésekkel és művészi hajlamokkal. Egy teljes és harmonikusan kibontakozott emberi szellem szól hozzánk és szilárd gondolati alapokat kínál a mai káoszban. És gondolatait csak még vonzóbbá teszi művészi, meleg és előkelő stílusa.

Örömmel kell megjegyeznünk, hogy a könyvet a debreceni egyetem diákjainak Bethlen Gábor Köre adta ki, ellenben a Corvin-nyomda silány, sajtóhibáktól hemzsegő kiállítása a legsúlyosabb ítéletre is méltó.