Magyar Könyvszemle 114. évf. 1998. 4.szám Vissza a tartalomjegyzékhez
A magyar folyóiratirodalom kiemelkedő lapjai nemcsak a sajtótörténet kutatóinak, hanem a korszak iránt érdeklődők szélesebb köre számára is számos érdekességet rejtenek magukban. Ezek gazdag tartalmának feltárásához és hozzáférhetővé tételéhez jó eszköznek bizonyult a lapok repertóriuma. Ilyenekkel inkább szakfolyóiratok szoktak rendelkezni, de éppen a Tudományos Gyűjtemény közelmúltban megjelent repertóriuma bizonyítja, hogy más típusú lapok repertoriális feltárása is számos előnnyel jár.
Különösen szerencsés gondolat volt a magyar reformkor egyik legjellegzetesebb és leghosszabb életű folyóiratának tartalmi átvilágítása. E lap ugyanis, ha nem is volt az első magyar enciklopédikus folyóirat (hiszen már a 18. század kilencvenes éveinek elején megjelent egy ilyen jellegű folyóiratunk Mindenes Gyűjtemény címmel), de mindenesetre a leghosszabb életű, gazdag tartalmú reformkori periodikánk volt.
A 25 évfolyamot megért, még a felvilágosodás jellegzetességét: az enciklopédikus jelleget magán viselő folyóirat tartalmi hasznosítását nagyon megkönnyíti ez az összeállítás. Az egyes számok időrendben közölt tartalomjegyzékei valamint a különböző mutatók (földrajzi-, személy- és tárgymutató) segítségével nemcsak általános képet nyer a használó a negyedszázadot megért folyóirat tartalmáról, hanem arról is könnyen meggyőződhet, hogy az általa keresett személyről illetve témáról található-e valami a Tudományos Gyűjtemény évfolyamaiban.
A tartalom sokszor sajátos elrendezése, a címadás következetlenségei és a gyakori szerzői névtelenség nem könnyítette meg az összeállítók munkáját. Ezért nem csoda, ha helyenként kisebb hibák, félreértések és hiányok is becsúsztak az egyébként gondos összeállításba. Ezek egy részéért ha nem csak vakon következetes lenne, hanem gondolkodni is tudna a [451 számítógép lehetne a felelős. Jó példát nyújtanak erre a névmutatóban Batsányi János nevénél szereplő számadatok, mert a megadott három tételszám közül kettő tévesen került a költő neve mellé. A 2845. és a 3288. tételnél ugyanis nem Batsányi Magyar Museum c. folyóiratáról, hanem a Nemzeti Múzeumról van szó. De a gép nem csak a hasonló hangzású nevek között nem tud különbséget tenni, hanem akkor is csődöt mond, ha ugyanazon mű fordul elő különböző címeken. Pl. Bessenyei György neve mellől hiányzik a saját írásai közül a Repertóriumban egyébként szereplő 228. tétel, pedig e helyen Bessenyei Beszéd az Országnak tárgyárul című írását közölte le Vitkovics Mihály igaz, hogy Hazafiúi elmélkedés címmel. Bessenyeinek ugyanez a kis cikke még egyszer megjelent a Tudományos Gyűjtemény 1823. évfolyamában, amit jelez is a Mutató, de nem a Bessenyei által írt szövegeknél, hanem a róla szólóknál. (1339).
A nyelvezet régiessége is megnehezítette a szerkesztői munkát. Erre példa a Tárgymutatóban szereplő magyar nyelvű újság szükségességéről című utalás az 1825. tételre. E helyen ismét egy Bessenyei-mű közlését találjuk, mégpedig az először 1778-ban önállóan megjelent Magyarság című röpirat szövegét. Itt, az utolsóelőtti bekezdésben valóban emleget az író újság-indítást és azt, hogy a nemzet elméjét újság-gal tűzbe kell hozni, de e szavak itt egyszerűen újdonságot jelentenek. Az újság szónak hírlap jelentése 1778-ban még nem volt meg.
E példák azonban nem csökkentik az összeállító (Csécs Teréz) és munkatársai (Heczig Zoltán, Salakta Jenőné, és Székely Zoltán) repertoriális munkájának jelentőségét. A Tudományos Gyűjtemény repertóriumának használója pontos képet kap a nevezetes reformkori folyóiratunk tartalmáról.
Kókay György